موارد خمس (مرجع تقلید آیةالله خامنه ای) - خمس

خانه استفتائات رساله نوین احکام برگزیده

العروه الوثقی منهاج الصالحین وسیلة النجاة آراء المراجع

احکام > خمس:

موارد خمس (مرجع تقلید آیةالله خامنه ای)

سوال سلام علیکم.دختری مجرد و شاغل هستم.سال خمسی دارم.قبل از رسیدن سال خمسی ملکی را می خواهم خریداری کنم .پول این ملک را با پولهای خمس داده شده و فروش طلاهایم ودرآمد سالم ووام خریداری کردم .خمس این ملک چگونه است؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله)
جواب دخترم؛ اگر ملک را با پول مخمس میخرید خمس ندارد. یاحقّ.

سوال سلام علیکم.ممنون از پاسختون .میدونم پولی که خمس آن را دادم و با آن خانه خریدم خمس ندارد.اما سوالم این هست که طلایی را که من فروختم و یا پولی که درآمد سالم هست و یا وامی که گرفتم تا خونه بخرم به این موارد خمسی تعلق نمیگیرد؟اگر خمس دارد چگونه هست؟

جواب اگر طلا را که فروخته اید قبل از سال خمسی خرج خرید زمین کرده اید خمس ندارد. یاحقّ.

سوال سلام علیکم .ببخشید که دوباره می پرسم .درآمد سال ووام چطور به آن هم خمس تعلق نمی گیرد؟

جواب به مازاد درآمد خمس تعلق میگیرد ولی به وام تعلق نمیگیرد البته به فسطهائی که پرداخت کرده اید و اصل وام موجود باشد و خرج نشده باشد خمس تعلق میگیرد. یاحقّ.

سوال یعنی خانه ای که با درآمد سالم و وام قبل از سال خمسیم خریدم خمس تعلق می گیرد؟

جواب به خانه ای که با درآمد سال و وام؛ قبل از سال خمسی خریده اید خمس تعلق نمی گیرد. یاحقّ.

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به پورتال انهار میباشد.
پورتال انهار

این وب سای بخشی از پورتال اینترنتی انهار میباشد. جهت استفاده از سایر امکانات این پورتال میتوانید از لینک های زیر استفاده نمائید:
انهار بانک احادیث انهار توضیح المسائل مراجع استفتائات مراجع رساله آموزشی مراجع درباره انهار زندگینامه تالیفات عربی تالیفات فارسی گالری تصاویر تماس با ما نماز بعثت محرم اعتکاف مولود کعبه ماه مبارک رمضان امام سجاد علیه السلام امام حسن علیه السلام حضرت علی اکبر علیه السلام میلاد امام حسین علیه السلام میلاد حضرت مهدی علیه السلام حضرت ابالفضل العباس علیه السلام ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها پاسخ به احکام شرعی مشاوره از طریق اینترنت استخاره از طریق اینترنت تماس با ما قرآن (متن، ترجمه،فضیلت، تلاوت) مفاتیح الجنان کتابخانه الکترونیکی گنجینه صوتی پیوندها طراحی سایت هاستینگ ایران، ویندوز و لینوکس