راهنمای استفاده - توضیح المسائل مراجع

خانه استفتائات رساله نوین احکام برگزیده

العروه الوثقی منهاج الصالحین وسیلة النجاة آراء المراجع

احکام > توضیح المسائل مراجع:

راهنمای استفاده

(1) این مجموعه مطابق با فتاوای 16 نفراز مراجع عظام تقلید است
مراجع عظام متوفی
1- حضرت آیت الله العظمی امام خمینی(قدس سره)
2- حضرت آیت الله العظمی خوئی(قدس سره)
3- حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی(قدس سره)
4- حضرت آیت الله العظمی اراکی(قدس سره)
5- حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی(قدس سره)
6- حضرت آیت الله العظمی تبریزی(قدس سره)
7 - حضرت آیت الله العظمی بهجت(قدس سره)
مراجع عظام حیّ:
1- حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (مدظله)
2- حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مدظله)
3- حضرت آیت الله العظمی وحیدخراسانی (مدظله)
4- حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله)
5- حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی (مدظله)
6- حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله)
7- حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله)
8- حضرت آیت الله العظمی مظاهری (مدظله)
9- حضرت آیت الله العظمی سبحانی (مدظله)
(2) متن اصلی، رسالهٔ قائد عظیم الشأن اسلام حضرت آیت الله العظمی امام خمینی(قدس سره الشریف) است. و در هر موردی که عبارت رسالهٔ یکی از مراجع با رسالهٔ امام مغایر باشد، روی همان مورد در متن اصلی شماره ای قرار گرفته و ذیل مسأله طبق همان شماره عبارت مغایر (با حروف ریزتر) ذکر شده است.
بنابراین اگر در ذیل مسأله ای عبارت مغایری از مراجع تقلید نیامده باشد به معنای آن است که با نظر امام موافق  می باشند.
(3) در هر مسأله ای که یکی از مراجع معظم مطلبی اضافه بر متن اصلی یا جمله ای مغایر با آن داشته باشند در محل مورد نظر شماره ای گذاشته شده و مطلب اضافه یا جملهٔ مغایر در ذیل مسأله ذکر شده و سپس نقطه چین شده است (...) یعنی خواننده باید پس از مطالعهٔ آن به متن اصلی برگردد.
(4) در هر مسأله ای که فتوای یکی از مراجع با قسمتی از متن اصلی موافق ولی با بقیهٔ آن مغایر باشد در پایان همان قسمت شماره ای گذاشته شده  و بقیه نظر آن مرجع درذیل مسأله درج گردیده و سپس نقطهٔ پایان آمده است. یعنی مقلد آن مرجع پس از مطالعه آن نباید به متن اصلی برگردد.
(5) اگر مسأله ای در متن اصلی آمده ولی در رسالهٔ یکی از مراجع عظام نیامده، پس از پایان متن اصلی، تذکر داده شده است.
(6) اگر مسأله ای در متن اصلی نیامده ولی در رسالهٔ یکی از مراجع آمده، آن مسأله (با شماره ای که در رسالهٔ همان مرجع است ) با عنوان «مسأله اختصاصی» درج شده است.
(7) اگر نظر یکی از مراجع،  دربارهٔ مسأله ای جای دیگری آمده باشد، نشانی آن داده شده است.
(8) در هر مسأله ای که رسالهٔ یکی یا عده ای از مراجع عظام با متن اصلی آنقدر مغایرت داشته که قابل تلفیق نبوده تمام آن مسأله بعد از پنج ستاره (*****) مطابق رساله یا رساله های مغایر آورده شده است ولی در چنین مواردی حتی المقدور عبارت رساله های مغایر تلفیق شده، یعنی اگر قسمت هایی از عبارات آنها مشترک بوده، مسألهٔ مورد نظر از روی رسالهٔ مرجعی که تقدّم زمانی داشته نقل گردیده و هر جا که عبارت رسالهٔ دیگران با آن مغایر بوده علامت مخصوصی گذاشته شده و پس از پایان آن مسأله با همان علامت در طول سطر کوتاهتر آورده شده است.
(9) چون توضیح المسائل مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای «مدظله» فعلاً در دسترس نیست در پایان هر بخش، آخرین استفتائات «معظم له» عیناً به طور کامل درج شده است.
(10) در بخش پایانی رساله - و پس از احکام ارث- ملحقات رساله های مراجع  عظام؛ دسته بندی شده اند؛ اما چون با یکدیگر قابل تلفیق نبودند جداگانه تنظیم شده اند، البته سعی شده حتی المقدور نظراتی که به یکدیگر نزدیک هستند تلفیق شوند.
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به پورتال انهار میباشد.
پورتال انهار

این وب سای بخشی از پورتال اینترنتی انهار میباشد. جهت استفاده از سایر امکانات این پورتال میتوانید از لینک های زیر استفاده نمائید:
انهار بانک احادیث انهار توضیح المسائل مراجع استفتائات مراجع رساله آموزشی مراجع درباره انهار زندگینامه تالیفات عربی تالیفات فارسی گالری تصاویر تماس با ما نماز بعثت محرم اعتکاف مولود کعبه ماه مبارک رمضان امام سجاد علیه السلام امام حسن علیه السلام حضرت علی اکبر علیه السلام میلاد امام حسین علیه السلام میلاد حضرت مهدی علیه السلام حضرت ابالفضل العباس علیه السلام ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها پاسخ به احکام شرعی مشاوره از طریق اینترنت استخاره از طریق اینترنت تماس با ما قرآن (متن، ترجمه،فضیلت، تلاوت) مفاتیح الجنان کتابخانه الکترونیکی گنجینه صوتی پیوندها طراحی سایت هاستینگ ایران، ویندوز و لینوکس