راهنمای استفاده - توضیح المسائل مراجع

استفتائات رساله نوین احکام برگزیده

العروه الوثقی وسیلة النجاة منهاج الصالحین تحریر الوسیلة آراء المراجع

احکام > توضیح المسائل مراجع:

راهنمای استفاده

بسم الله الرحمن الرحیم
راهنمای استفاده
    
(۱) این مجموعه مطابق با فتاوای هفده مرجع معظم تقلید است.
(۲) متن اصلی، رسالهٔ قائد عظیم الشأن اسلام حضرت آیةالله العظمی امام خمینی (قدّس سرّه الشریف) است.
نام مراجع عظام متوفّی (قدّس سرّهم) به ترتیب حروف الفبا پس از امام خمینی (قدّس سرّه):
(۱) حضرت آیةالله العظمی امام خمینی (قدّس سرّه)
(۲) حضرت آیةالله العظمی اراکی (قدّس سرّه)
(۳) حضرت آیةالله العظمی بهجت (قدّس سرّه)
(۴) حضرت آیةالله العظمی تبریزی (قدّس سرّه)
(۵) حضرت آیةالله العظمی خوئی (قدّس سرّه)
(۶) حضرت آیةالله العظمی فاضل لنکرانی (قدّس سرّه)
(۷) حضرت آیةالله العظمی گلپایگانی (قدّس سرّه)
(۸) حضرت آیةالله العظمی صافی گلپایگانی (قدّس سرّه)
نام مراجع عظام حیّ (مدّ ظلّهم) به ترتیب حروف الفبا:
(۱) حضرت آیةالله العظمی امام خامنه ای (مدّظلّه)
(۲) حضرت آیةالله العظمی جوادی آملی (مدّظلّه)
(۳) حضرت آیةالله العظمی سبحانی (مدّظلّه)
(۴) حضرت آیةالله العظمی سیستانی (مدّظلّه)
(۵) حضرت آیةالله العظمی شبیری زنجانی (مدّظلّه)
(۶) حضرت آیةالله العظمی مظاهری (مدّظلّه)
(۷) حضرت آیةالله العظمی مکارم شیرازی (مدّظلّه)
(۸) حضرت آیةالله العظمی نوری همدانی (مدّظلّه)
(۹) حضرت آیةالله العظمی وحید خراسانیی (مدّظلّه)
(۳) در هر موردی که عبارت رسالهٔ یکی از مراجع معظم - متوفّی یا حیّ - با متن اصلی؛ مغایر باشد، روی همان مورد در متن اصلی شماره ای قرار گرفته و ذیل مسأله طبق همان شماره عبارت مغایر (با حروف ریزتر) ذکر شده است.
بنابراین اگر در ذیل مسأله ای عبارت مغایری از مراجع تقلید نیامده باشد به معنای آن است که با نظر امام موافق  می باشند.
(۴) در هر مسأله ای که یکی از مراجع معظم مطلبی اضافه بر متن اصلی یا جمله ای مغایر با آن داشته باشند در محل مورد نظر شماره ای گذاشته شده و مطلب اضافه یا جملهٔ مغایر در ذیل مسأله ذکر شده و سپس نقطه چین شده است (...) یعنی خواننده باید پس از مطالعهٔ آن به متن اصلی برگردد.
(۵) در هر مسأله ای که فتوای یکی از مراجع با قسمتی از متن اصلی موافق ولی با بقیهٔ آن مغایر باشد در پایان همان قسمت شماره ای گذاشته شده  و بقیه نظر آن مرجع درذیل مسأله درج گردیده و سپس نقطهٔ پایان آمده است. یعنی مقلد آن مرجع پس از مطالعه آن نباید به متن اصلی برگردد.
(۶) اگر مسأله ای در متن اصلی آمده ولی در رسالهٔ یکی از مراجع معظم نیامده، پس از پایان متن اصلی، تذکر داده شده است.
(۷) اگر مسأله ای در متن اصلی نیامده ولی در رسالهٔ یکی از مراجع معظم آمده، آن مسأله (با شماره ای که در رسالهٔ همان مرجع است ) با عنوان «مسأله یا مسائل اختصاصی» درج شده است.
(۸) اگر نظر یکی از مراجع معظم،  دربارهٔ مسأله ای جای دیگری آمده باشد، نشانی آن داده شده است.
(۹) در هر مسأله ای که رسالهٔ یکی یا عده ای از مراجع معظم با متن اصلی آنقدر مغایرت داشته که قابل تلفیق نبوده تمام آن مسأله بعد از پنج ستاره {*****} مطابق رساله یا رساله های مغایر آورده شده است ولی در چنین مواردی حتی المقدور عبارت رساله های مغایر تلفیق شده، یعنی اگر قسمت هایی از عبارات آنها مشترک بوده، مسألهٔ مورد نظر از روی رسالهٔ مرجعی که تقدّم زمانی داشته به عنوان متن اصلی و عبارات سایر رسالهٔ ها که با آن مغایر بوده به عنوان حاشیه آمده است.
(۱۰) چون قبلاً رساله حضرت آیةالله العظمی امام خامنه ای «مدظله» در دسترس نبود در پایان هر بخش، از آخرین چاپ «رساله اجوبة الإستفتائات» استفاده می شده است؛ اما در این ویرایش از آخرین چاپهای «رساله نماز و روزه، رساله آموزشی، اجوبةالإستفتائات و تفاوت فتاوا » در ذیل متن اصلی؛ استفاده شده است.
(۱۱) در بخش پایانی رساله - و پس از احکام ارث- ملحقات رساله های مراجع  عظام؛ دسته بندی شده اند؛ اما چون با یکدیگر قابل تلفیق نبودند جداگانه تنظیم شده اند، البته سعی شده حتی المقدور نظراتی که به یکدیگر نزدیک هستند تلفیق شوند.
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به پورتال انهار میباشد.
پورتال انهار

این وب سای بخشی از پورتال اینترنتی انهار میباشد. جهت استفاده از سایر امکانات این پورتال میتوانید از لینک های زیر استفاده نمائید:
انهار بانک احادیث انهار توضیح المسائل مراجع استفتائات مراجع رساله آموزشی مراجع درباره انهار زندگینامه تالیفات عربی تالیفات فارسی گالری تصاویر تماس با ما نماز بعثت محرم اعتکاف مولود کعبه ماه مبارک رمضان امام سجاد علیه السلام امام حسن علیه السلام حضرت علی اکبر علیه السلام میلاد امام حسین علیه السلام میلاد حضرت مهدی علیه السلام حضرت ابالفضل العباس علیه السلام ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها پاسخ به احکام شرعی مشاوره از طریق اینترنت استخاره از طریق اینترنت تماس با ما قرآن (متن، ترجمه،فضیلت، تلاوت) مفاتیح الجنان کتابخانه الکترونیکی گنجینه صوتی پیوندها طراحی سایت هاستینگ ایران، ویندوز و لینوکس