میخواهم با او زدواج کنم او نمیخواهد (مرجع تقلید آیةالله مکارم) - متفرقه

خانه استفتائات رساله نوین احکام برگزیده

العروه الوثقی منهاج الصالحین وسیلة النجاة آراء المراجع

احکام > متفرقه:

میخواهم با او زدواج کنم او نمیخواهد (مرجع تقلید آیةالله مکارم)

سوال باسلام. من دختری 33ساله از شهرستان ارومیه میباشم ودر خانواده ای نه چندان مذهبی ولی متدین به اسلام واحکام اسلامی زندگی میکنم .و هنوز موفق به ازدواج نشده ام.خواهرها وبرادرم که از من بزرگ و کوچک هستند همگی ازدواج کرده اندولی من تا بحال شاید قسمت الهی نبوده که من هم به خانه ی بخت برم شاکی نیستم اما از دید مردم نمیتوتنم خودمو مخفی کنم .نمیدونم چیکارباید بکنم از طرفی هم هرکسی هم نیاز جنسی داره که متاسفانه من از لحاظ شهوت زیاد نمیتونستم جلو خودمو نگهدارم و باشرم زیاد میتوتنم بگم خیلی خودارضایی داشتم که نمیدونستم گناه کبیره هست از وقتیکه فهمیدم عذاب وجدان دارم نمیدونم خدا چطوری منو میبخشه یا چیکارا باید بکنم که خدا از سر تقصیراتم بگذره . اما فقط خداراشاکرم که هیچگونه خلافی نداشته ام منظور از لحاظ فساد اجتماعی اما بدبختانه عاشق پسری هستم که دو ساله باهم هستیم متاسفانه بخاطر از دست دادن مادرش همهچی رو بهم زده که دیگه قید خودشو همه رو زده واقعا نمیدونم چیکارا باید بکنم خواهشاشما بگید من با این همه گناه با اینهمه خلاف و با اینهمه مشکلات چیکارا باید بکنم .از شانس من زمینو زمان هم حتی دوستان و آشنایان وخونواده هم منو خیلی دوست دارن نمیگم خلاف کردم اما در اینحد خوشبختانه از لحاظ ایمان وحجاب وخانواده در حد خوبی هستم .خواهشا هر چه زودتر بهم کمک کنید بخصوص در مورد گناهانی که مرتکب شدم خدا منو میبخشه یا نه راهنماییم کنید.با تشکر
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)

جواب دخترم، البته شما را واقعا درک میکنم و میدانم که نیاز اصلی و اساسی هر دختر و پسر جوان تشکیل زندگی و پیدا کردن شریک زندگی است و در این شبهای عزیز قدر برایتان دعا میکنم و البته شما هم دعا کنید تا آنچه به خیر شما هست خدای متعال برایتان مقدر فرماید. چند تذکر:
1- از گناه خود ارضایی هرچند از نظر غریزه جنسی در فشار باشید اما به خاطر دور شدنتان از خدای متعال و مانع بودن برای اجابت دعا صرف نظر کنید و از آن توبه کنید.
2- از ارتباط با نامحرم همانگونه که از استمناء و خودارضایی باید توبه و استغفار کنید نیز باید توبه و استغفار کنید البته اگر ایشان واقعا طالب شما باشد میتواند مطابق رسم و رسوم منطقه و عرف متشرعه به خواستگاری شما بیاید و مراسم مطابق معمول و معروف انجام شود.
3- مطمئن باشید اگر از گناهان صادقانه صرف نظر کنید و صادقانه از آن استغفار و توبه کنید خدای متعال بخشنده و آمرزنده است.
*****
البته؛ توبه و قبولى توبه از نعمت‌های كم نظير الهى است و داراى آثار و نتايج بسيار درخشانى است.
توبه حقيقى طوری گنهكار را دگرگون مى‌كند، كه گويى اصلاً گناه نكرده است.
امام باقر (عليه السلام) میفرمايد: «التائب من الذنب كمن لا ذنب له»؛ توبه كننده از گناه مانند آن است كه گناهى نكرده است.
توبه حقيقى موجب پرده‌پوشى و نابودى آثار گناه مى‌گردد.
امام صادق (عليه السلام) میفرماید: «هنگامى كه بنده توبه حقيقى كرد، خداوند او را دوست مى‌دارد، و در دنيا و آخرت گناهان او را مى‌پوشاند، هر چه از گناهان كه دو فرشته موكل بر او برايش نوشته‌اند از يادشان ببرد و به اعضاى بدن وحى مى‌كند كه گناهان او را پنهان كنيد.و به نقاط زمين (كه او در آن گناه كرده) فرمان مى‌دهد گناهان او را پنهان كنيد.
فيلقى الله حين اَلقاه و ليس شَيى يَشهد عليه بشىء من الذّنوب؛ پس توبه كننده با خدا ملاقات كند به گونه‌اى كه هيچ چيز نيست كه در پيشگاه خدا گواهى بدهد كه او چيزى از گناه را انجام داده است.
توبه حقيقى انسان را محبوب خدا مى‌كند، آن هم به عنوان محبوب‌ترين بندگان.
امام كاظم (عليه السلام) میفرماید: «و اَحَبّ العِباد الى الله تعالى المُفَتَّنون التَّوابون»؛ و محبوب‌ترين بندگان در پيشگاه خدا، آنهايى هستند كه در فتنه (گناه) واقع شوند و بسيار توبه كنند.
امام سجاد (عليه السلام) در فرازى از مناجات خود از مناجات‌هاى پانزده‌گانه‌اش به پيشگاه خداوند چنين عرض مى‌كند: «الهى انت فَتَحت لِعبادك باباً الى عَفوِك، سمّيتَه التّوبه، فقلت: توبوا الى الله توبة نصوحاً، فما عذر مَن اغفل دخول الباب بعد فتحه؟» اى خداى من! تو آن كسى هستى كه درى به سوى عفوت براى بندگانت گشوده‌اى و نام آن را توبه نهاده‌اى و فرموده‌اى: به سوى خدا باز گرديد و توجه خالص كنيد، اكنون عذر كسانى كه از وارد شدن به اين در گشوده غفلت كرده‌اند، چيست؟
عزیزم؛ البته يكى از اركان مهم توبه، جبران گناه است، كه موجب شستن آثار گناه شده و زدودن رسوبات گناه مى‌گردد.از اين جبران، در اسلام با عنوان «كفارات و تكفير» «پوشاندن و پاك كردن» ياد مى‌شود.«تكفير» در مقابل «اِحباط» است، احباط يعنى انسان با ارتكاب گناه، كارهاى نيك خود را پوچ و بى اثر كند، ولى تكفير يعنى انسان با كارهاى نيك، آثار گناهان از چهره جان خود بزدايد، به عبارت روشن‌تر توبه داراى دو مرحله است:
1). قطع و ترك گناه؛
2) تقويت روح و جان با اعمال نيك.
در توبه کردن فقط ترك گناه و پشيمانى، كفايت نمى‌كند. بلكه بايد آثارى را كه گناهان در زندگى انسان پديد آورده‌اند با كارهاى نيك، جبران و اصلاح نمود !به همین دلیل به: 1). قطع و ترك گناه؛ و 2) تقويت روح و جان با اعمال نيك. توصیه شده است.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله و سلّم) میفرماید: کسی که از گناهش توبه کند :
1- خداوند برایش در دنیا و آخرت هزار در رحمت می گشاید؛
2- هر صبح و شب در رضایت خدا است؛
3- برای هر رکعت نماز مستحبی که می خواند عبادت یک سال نوشته می شود؛
4- هر آیه ای از قرآن را که قرائت می کند برایش نوری بر صراط خواهد شد؛
5- هر صبح و شام ثواب یک نبی برایش نوشته می شود؛
6- به عدد هر حرفی از استغفار و تسبیحش ثواب حج و عمره نوشته می شود؛
7- هر آیه ای برای او شهری در بهشت است؛
8- قبرش پر از نور و چهره اش سفید می شود؛
9- به عدد هر مویی در بدنش نوری خواهد بود؛
10- مانند آن است که به وزن خود طلا در راه خدا صدقه داده است؛
11- مانند آن است که به عدد هر ستاره ای بنده ای در راه خدا آزاد نموده است؛
12- شدت و سختی قیامت به او نمی رسد؛
13- مونسی در قبر خواهد داشت (که او را از وحشت قبر حفظ خواهد نمود؛)
14- قبرش روضه ای از روضه های بهشتی خواهد شد؛
15- هر روز هزار فرشته او را در قبرش زیارت می کنند؛
16- درقیامت از قبر خارج می شود درحالی که هفتاد لباس از حلّه برتنش، و تاجی از رحمت برسراوست؛
17- در قیامت زیر سایه عرش الهی همراه با انبیاء و شهداء خواهد بود و می خورد و می نوشد تا زمانی که خداوند از حساب خلایق فارغ شود سپس به سوی بهشت روانه می گردد.
در حدیث دیگری وارد شده که زنی خدمت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم رسید و عرض کرد: یا نبی الله! زنی فرزند خود را کشته است و مرتکب قتل شده است آیا راهی برای توبه دارد؟ حضرت فرمودند: قسم به کسی که جان من به دست اوست اگر آن زن هفتاد پیامبر را بکشد و سپس توبه کند و پشیمان شود و خداوند بداند که هرگز مجددا به معصیت باز نمی گردد خدای سبحان توبه اش را قبول می کند و اورا می بخشد! زیرا در توبه از بین مغرب تا مشرق باز است و کسی که توبه کند مانند آن است که اصلا گناهی انجام نداده است.
*****
برای رسیدن به خیر و خوشبختی و موفقیّت در زندگی و برکت و رزق و روزی فراوان و سلامتی؛ چند توصیه به شما دارم:
1- گناه نکنید.
گناه، دل را ويران مي‌كند، دلي كه حرم و خانة خداست؛ گناه آن را نابود و قواي معنوي را تضعيف و ريشه‌هاي درخت ايمان را مي‌سوزاند.
امام باقر (عليه السّلام) مي‌فرمايند: هيچ بنده مؤمنی نيست مگر اين كه در قلبش نقطه سفيدي است. پس هر گاه گناهي را مرتكب شود، نقطه سياهي در قلبش نمودار مي‌گردد و باعث تباهي دل مي‌شود».
امام صادق (عليه السّلام) می فرماید: همانا به درستي كه انسان گناهي را كه مرتكب مي‌شود با آن گناه رزق و روزي از او دفع مي‌گردد».
رسول خدا (صلّي الله عليه و آله و سلّم) می فرماید: هر گاه بنده گناهي را مرتكب شود، به خاطر آن گناه از نماز شب محروم مي‌شود.
امام صادق (عليه السّلام) مي‌فرمايند: «انّ ادني ما اصنع بالعبد اذا آثر شهوته علي طاعتي ان احرمه لذيذ مناجاتي؛ هر بنده‌اي كه خواهش نفس خود را بر طاعت من اختيار نمود كمترين كاري كه دربارة او انجام دهم اين است كه او را از لذّت مناجاتم محروم مي‌سازم.».
رسول خدا (صلّي الله عليه و آله و سلّم) می فرماید: بدانيد و هوشيار باشيد همانا در قيامت بنده‌ را به خاطر يكي از گناهانش صدسال حبس مي‌كنند در حالي كه او به حوراني نگاه مي‌كند كه در بهشت براي او آماده شده‌اند و به نماز و نعمت مشغولند.
2- نمازها، «خصوصاً نماز صبح» را حتماً اول وقت بخوانید.
حضرت عبدالعظیم حسنی از امام حسن عسكری(علیه السلام) روایت می كند كه فرمودند: "خداوند متعال با حضرت موسی تكلم كرد، حضرت موسی فرمود:خدای من. كسی كه نمازها را در وقتش به جای آورد چه پاداشی دارد؟ خداوند فرمود:حاجت و درخواستش را به او عطا می كنم و بهشتم را برایش مباح می گردانم.
آقا رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلّم) کسی که نماز را سبک بشمارد خداوند او را به شش بلای در دنیا گرفتار میکند:
1-. خير و بركت را از عمر او برمى دارد.
2-. خير و بركت را از روزى اش برمى دارد.
3-. نشانه صالحان را از چهره او محو مى فرمايد.
4-. در برابر اعمالى كه انجام داده اجر و پاداش به او داده نمى شود.
5-. دعاى او به سوى آسمان بالا نمى رود و مستجاب نمى گردد.
6-. هيچ بهره اى در دعاى بندگان شايسته خدا نداشته و مشمول دعاى آنان نخواهد بود.
3- اول شبها صدقه بدهید و سوره «واقعه» بخوانید و هنگام خواب، پس از تسبیحات حضرت زهرا (سلام الله علیها) 70 مرتبه استغفار کنید و بگوئید: «استغفرالله ربّی و أتوب إلیه».
هر کس سوره واقعه را هر شب بخواند هیچ تنگدستی و گرفتاری به او نمی رسد.رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) فرموده اند: سوره واقعه را به زنانتان یاد دهید زیرا آن سوره بی نیاز کننده است.
در خبر است: عبدالله بن مسعود صحابی بزرگوار رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلّم) بیمار شد. خلیفه وقت ، عثمان بن عفان، به دیدار او رفت و ناراحت و نگرانی در چهره او دید از او پرسید: چرا ناراحتی و آه و ناله می کنی؟ گفت: گناهکارم. پرسید: چه می خواهی؟ گفت: رحمت خداوند را، پرسید: آیا نیاز به پزشک داری؟ گفت: طبیب حقیقی مرا بیمار کرده است. پرسید: آیا می خواهی کمک مالی به تو بکنم؟ گفت: آن زمان که نیاز داشتم ندادی و اکنون نیازی ندارم. عثمان گفت: پول می دهم برای دخترانت باشد. ابن مسعود گفت: آنها نیازی ندارند. چون به ایشان گفته ام که همواره سوره واقعه را قرائت نمایند که هیچ گاه نیازمند نخواهند شد.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلّم) فرمودند: اگر سوره واقعه را بنویسند و در خانه بگذارند موجب افزایش خیر و برکت می شود و هر کس به قرائت آن مداومت ورزد، فقر از او برطرف می شود و در آن افزایش حفظ و توفیقات و وسعت در مال وجود دارد.
امام صادق (علیه السلام) فرموده است: هر کس در هر شب جمعه سوره واقعه را قرائت کند، خداوند او را دوست دارد و او را محبوب همه مردم می گرداند و هرگز در دنیا ناراحتی، فقر و تنگدستی و آفتی از آفات دنیا به او نخواهد رسیدو از همراهان و رفیقان امیرالمؤمنین (علیه السلام) خواهد بود.و این سوره ویژه امیرالمومنین علی علیه السلام است و هیچ کس در آن شرکت ندارد.
امام صادق (علیه السلام) می فرماید: سوره واقعه دارای منافع و بهره های زیادی است که قابل شمارش نیست. از جمله فواید این سوره آن است که اگر برای مرده ای خوانده شود، خداوند او را می امرزد و اگر برای کسی که در حال احتضار و مرگ است بخواند، مرگ و خروج روحش به اذن خدا آسان می شود.
به همراه داشتن نوشته سوره واقعه موجب آسانی زایمان می شود.
4- اول روزها صدقه بدهید و سوره «یس» بخوانید.
پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله وسلم) به آقا أمیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمودند: یا علی! «یس» را بخوان که در آن ده اثر است، هر که آن را قرائت کند: 1) اگر گرسنه باشد سیرگردد؛ 2) اگر تشنه باشد، سیراب گردد؛ 3) اگر عریان باشد، پوشانیده گردد؛ 4) اگر عزب باشد، ازدواج کند؛ 5) اگر ترسان باشد، امنیت یابد؛ 6) اگر مریض باشد، عافیت یابد؛ 7) اگر زندانی باشد، نجات یابد؛ 8) اگر مسافر باشد، در سفرش یاری شود؛ 9) نزد میت خوانده نمی شود مگر اینکه خدا بر او آسان گیرد؛ 10) اگر گمشده داشته باشد، گمشده اش را پیدا کند.
شخصی به امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) عرض کرد: بفرمایید وقتی چیزی یا کسی گم می شود چه باید بکنم؟ حضرت فرمودند: دو رکعت نماز بخوان و در هر دو رکعت بعد از حمد «یس» بخوان و بعد از آن بگو: یا هادی الضالّهِ رُدَّ عَلَیَّ ضالَّتی» ای هدایت کننده گمشدگان، گمشده ام را به من برگردان. آن شخص می گوید: من این کار را کردم و بعد از مدتی خداوند گمشده ام را به من برگرداند.
از رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله وسلم) نقل شده است: هر کس سوره «یس» را نوشته و پس از شستن از آب آن بنوشد در درونش هزار گونه دوا و نیز هزار گونه نور و یقین و برکت و رحمت را وارد کرده است و هر گونه دردی را از او دور میکند.
از حضرت سلمان فارسی (رحمة الله) روایت شده اگر کسی ده روز بعد از نماز صبح قبل از سخن گفتن با کسی، سوره «یس» را بخواند و این دعا را قبل از تلاوت سوره مزبور ده مرتبه بخواند بعد سوره را بخواند هر حاجتی را که بخواهد انجام شود انشاءالله؛ زیرا که اسم اعظم خداوندی در این دعا است ودعا است:
«بسم الله الرحمن الرحیم، یا قدیم یا دائم یا حی و یا قیوم یا فرد و یا وتر یا واحد یا احد یا صمد یا من لم یلد و لم یولد و لم یکن له کفواً احد و صلی الله علی محمد و اله اجمعین برحمتک یا ارحم الراحمین.»
5- به بزرگترها «خصوصا پدر و مادر» احترام کنید و بکوشید آنها را از خودتون خوشنود کنید.
قرآن در سوره اسرا آيه 23 می فرماید: و پروردگار تو مقرر كرد كه جز او را مپرستيد و به پدر و مادر احسان كنيد! و در سوره لقمان آيه 15 می فرماید: اگر آنها به تو اصرار كنند كه مشرك شوي اطاعتشان مكن، ولي در زندگي دنيا به نيكي با آنها معاشرت نما!
امام صادق (علیه السلام) می فرماید: مردي نزد پيامبر(صلی الله علیه و آله و سلّم) آمد و عرض كرد من جوان با نشاط و ورزيده اي هستم و جهاد را دوست دارم ولي مادري دارم كه از اين موضوع ناراحت مي شود، پيامبر(صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمود: برگرد و با مادر خويش باش، قسم به آن خدايي كه مرا به حق مبعوث ساخته است، يك شب مادر با تو مانوس گردد از يك سال جهاد در راه خدا بهتراست.
در معارف اسلام احترام به پدر و مادر از مهمترين مسائل اخلاقي است و بي احترامي به پدر و مادر گناه بزرگي است كه خداوند به راحتي از آن نمي گذرد و تا روز قيامت صبر نمي كند و فرزند خطاكار را سريع مجازات مي نمايد. پيامبر بزرگ ما در اهميت اين موضوع مي فرمايد: «كيفر سه گناه تا قيامت به تاخير نمي افتد عاق پدر و مادر، ظلم و تجاوز به مردم و ناسپاسي در مقابل احسان و نيكي ديگران.».
امام صادق (علیه السلام) مي فرمايد: «حسن سلوك و نيكي به والدين از حسن شناخت و معرفت عبد به خداوند تعالي است، زيرا هيچ عبادتي انسان را به سرعت نيكي به پدر و مادر به خشنودي خداوند تعالي نمي رساند آن هم احساني كه محض تحصيل رضاي پروردگار باشد.».
امام باقر (علیه السلام) مي فرمايد: «خوشا به حال كسي كه به پدر و مادر خود نيكي كند، زيرا خداوند بر عمر او مي افزايد»
امام صادق(علیه السلام) مي فرمايد: «خداوند دعاي سه كس را رد نخواهد كرد: دعاي پدر در حق فرزند در هنگام نيكي به او، دعاي پدر بر ضد فرزند(نفرين) هنگامي كه مورد عاق او واقع شود و دعاي مظلوم بر ظالم.»
کمیل بن زیاد مى‏گوید : امیر المؤمنین (علیه السلام) همواره به نیکى بر پدر و مادر تشویق مى‏کرد و مى‏فرمود : «فرزندان من! بر شما باد به نیکى بر پدر و مادر که در دعاى آنها هم بهبودى است و هم نابودى».
به برکت این اعمال حتماً مورد لطف خدای سبحان قرار میگیرید. یاحقّ.


سوال با سلام
خیلی از راهنماییتان ممنونم. در مورد مسائل جنسی حدالامکان جلوی هوای نفسمو میگیرم . اما ناخودآگاه هر از گاه فقط به ذهنم خطور میکنه .درسته هیچکاری نمیکنم اما همینکه به دلم میفته احساس گناه میکنم. واما در مورد ازدواج که سنت پیامبرمیباشد.هرکاری میکنم نمیتوتن اصلا به ازدواج فکر کنم یعنی کسی جز اون شخصی که بهش علاقه دارم. اما متاسفانه ایشان دیگر همانطور که گفتم از وقتیکه مادرش رو از دست داده دیگه از زندگی بریده.به هیچ صراطی مستقیم نیست بمن هم میگه تو برو پی زندگیت .منم دوساله پا به پاش بودم الان نمیتوتنم هم بخاطر دل خودم و هم تو اینشرایط تنهاش بذارم میگه دیگه نه تنها تو بلکه از بقیه ی خونوادم هم زدم دیگه نمیخوام تا عمردارم ازدواج کنم. تکلیف من چیه؟ خب خیلیم دوسش دارم و میدونم هم شاید باهاش باشم هم شاید اصلا خوشبخت نشم اما از راستی و صداقتش و متانتش خوشم میاد از درستی تئ کارش خوشم میاد . بخدا دیگه نه راه پس دارم نه راه پیش . خود منم شدیدا بریدم. کم آوردم. این از اینهه گناه. این از بابت این شخص که حاظرم جونمم براش بدم فقط باهم باشیم. نمیدونم چیکار باید بکنم.خب مادرشو بیشتر از همه ی دنیا دوسش داشت .و بخاطر اون از همه چی زده حتی زندگی خودش میگه منتظرم خدا جونمو بگیره برم پیش مادرم.ترو خدا کمک کنید.ترو خدا برام دعا کنید .منکه پدرو مادرم از همه عزیزترن میدونم تا حالا خیلی کنا کردم اما طوری نشده که در حتی کوچکترین بویی از خلاف من پدرومادرم بدونن یعنی صلب اعتماد نکردم بقدری دوسم دان که حاضر نیستن حتی تب کردن منو ببینن اما من چی در پیشگاه خدا شرمگینم اما در پیشگاه خونوادم رو سفیدم.ترو به این لیالی قدر قسمتون میدم راهنمایی و کمکم کنید . عجزانه التماس دعا دارم ازتون.


جواب دخترم : 1- هیچ گاه برای رسیدن به هدفتان دیگران را تحت فشار نگذارید و قسم ندهید. البته بنده افتخار دارم که بتوانم در خدمت هموطنانم باشم ولی یک تنه بدون همکار نمی توانم 24 ساعت پاسـخگوی سـوالات در کشور و خارج از کشورم باشم. باور کنید با خستگی مفرط پاسـخ میدهم. انچه لازم بود در پیام قبل برایتان بیان کردم.
2- وقتی پسری برای ازدواج پیش قدم نمی شود و تمایلی نشان نمی دهد نباید او را به اجبار به این ازدواج وادار و راضی کرد خصوصا در این زمینه نباید به التماس متوسل شوید و وزانت و شخصیت خود را پایمال کنید.
وقتی حضرت آدم حوا را دید و از او خوشش آمد خدای متعال به او خطاب کرد: ای ادم آیا دوست داری حوا را به نکاح تو درآورم؟
آدم فرمود: آری.
پس خداوند این دو را به نکاح هم درآورد. سپس آدم خطاب به حوا گفت: به نزد من بیا. حوا گفت: تو بیا. آدم گله حوا را به خداوند کرد و گفت: خدایا حوا نمی آید. خدای متعال فرمود: تو باید بروی.
دخترم در حقیقت و واقع زن اهل ناز است و مرد اهل نیاز
زن مطلوب است و مرد طالب
نباید شما به التماس بیفتید و با منت کشیدن عاجزانه از ایشان بخواهید شما را به همسری خودش برگزیند .
اینگونه رفتارها وزانت شما را بهم می زند و ابهت و شکوه زندگی را مخدوش می کند.
البته به شما حق می دهم که مجرد بودن را سخت بدانید .
به شما حق می دهم که در دعا و تلاش برای زندگی آبرومند مشترک باشید.
به شما حق می دهم در این زمینه هر راه معقولی را بروید.
ولی شما حق ندارید عزت خود را پایمال کنید زیرا خدای متعال می فرماید: اختیار همه چیز به تو دادم الا اختیار اذلال نفس. یعنی کسی حق ندارد نفس خود را ذلیل کند.
دخترم نصیحت پدرانه و دوستانه بنده به شما این است که از این آقا مطلقا صرفنظر کنید و به جای دلسوزی برای ایشان برای خودتان دلسوزی کنید زیرا اگر زندگی با این مقدمه اغاز شود در فردای زندگی نه تنها آرامشی وجود ندارد بلکه سرکوفت های متعدد و متفاوت را باید بشنوید و تحمل کنید و مرتب این جمله را می شنوی که: من مایل به ازدواج با تو نبودم اصرار تو مرا به این ازدواج ناخواسته! وادار کرد. مواظب خودتان باشید. یاحق


کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به پورتال انهار میباشد.
پورتال انهار

این وب سای بخشی از پورتال اینترنتی انهار میباشد. جهت استفاده از سایر امکانات این پورتال میتوانید از لینک های زیر استفاده نمائید:
انهار بانک احادیث انهار توضیح المسائل مراجع استفتائات مراجع رساله آموزشی مراجع درباره انهار زندگینامه تالیفات عربی تالیفات فارسی گالری تصاویر تماس با ما نماز بعثت محرم اعتکاف مولود کعبه ماه مبارک رمضان امام سجاد علیه السلام امام حسن علیه السلام حضرت علی اکبر علیه السلام میلاد امام حسین علیه السلام میلاد حضرت مهدی علیه السلام حضرت ابالفضل العباس علیه السلام ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها پاسخ به احکام شرعی مشاوره از طریق اینترنت استخاره از طریق اینترنت تماس با ما قرآن (متن، ترجمه،فضیلت، تلاوت) مفاتیح الجنان کتابخانه الکترونیکی گنجینه صوتی پیوندها طراحی سایت هاستینگ ایران، ویندوز و لینوکس