فروش وام ودیعه مسکن - متفرقه

خانه استفتائات رساله نوین احکام برگزیده

العروه الوثقی منهاج الصالحین وسیلة النجاة آراء المراجع

احکام > متفرقه:

فروش وام ودیعه مسکن

سوال یکی از اعضای تحت پوشش کمیته امداد که در حال حاضر مستاجرهست، طرح وام ودیعه مسکن (که از طرف دولت برای افراد مستاجرفراهم شده) را پیگیری کرده و قرار است 15 میلیون وام دریافت کند. از آنجایی که این وام برای آنها بدون سود هست بازپرداخت آن بصورت 30 تا قسط 500 تومانی هست. فرد مورد نظر بسیار محتاج بوده و از طرفی توان بازپرداخت اقساط این وام را ندارد و میخواهد این وام را به من یا هر شخص دیگری واگذار نماید و در ازای آن دو میلیون دریافت کند
آیا گرفتن این وام برای شخص بنده و دادن 2 میلیون تومان با نیت کمک یا هدیه به فرد مذکور به لحاظ شرعی مورد تایید هست؟
البته باز پرداخت کل وام نیز بر عهده اینجانب خواهد بود.
در غیر این صورت آیا راه حل شرعی دیگری برای گرفتن این وام از فرد مذکور با نیت کمک و گره گشایی از کار اون فرد وجود دارد؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله)
 
جواب:بسم الله الرحمن الرحیم
و السلام علی عبادالله الصالحین و علیکم و رحمةالله
وقت بخیر و تشکر از اعتمادتان به «سایت انهار».
بزرگوار؛
اولاً: اگر بانک مبلغی را در اختیار مستاجری مستضعف، آنهم مستاجری که خانه ندارد و کمیته امداد به او در تامین زندگی کمک می کند و به او وام «ودیعه مسکن» می دهد و هدف از واگذاری این مبلغ به عنوان «ودیعه مسکن» به مستأجر این هست که مستأجر بتواند با دریافت وام مذکور گشایشی در تهیه مسکن پیدا کند مضافاً بر این که این وام از نوع قرض الحسنه نیست که گیرنده وام در هر نوع مصرف آن مجاز باشد و بتواند به دیگری واگزار کند {هر چند أخیراً فتوای مراجع عظام و رهبر معظم این است که گیرنده وام قرض الحسنه ازدواج نیز حقّ واگذاری وام قرض الحسنه ازدواج را به دیگری ندارند و باید خود مصرف کنند} بنابراین چون وام «ودیعه مسکن» طبق یک عقد صحیح شرعی برای کمک به اجاره مسکن پرداخت شده یا می شود در صورتی تصرّف در آن وام برای او مجاز است که شرایط شرعی آن عقد رعایت شود یعنی خودش استفاده کند، در غیر این صورت {که بخواهد وام را در اختیار دیگری قرار دهد} چنین تصرّفی اشکال دارد.
ثانیاً: در چنین مواردی باید مؤمنین به افراد مستحق و مستضعف کمک کنند و او را در تهیه مسکن برای سکنی یاری دهند نه اینکه او را خلع توان کنند.
وقت کسی می‌بیند که کسی توانایی پرداخت قسط هشدار ندارد به جای اینکه وجه وام را از دست او بگیرد لطف کند و به او بگوید که وامش را بگیرد و به مصرف واقعیش برساند و به او در پرداخت اقساطش کمک می کند.
در این صورت خداوند کریم و رحمان به او هم ترحم می‌کند و مورد عنایت ویژه قرار می‌دهد زیرا هر دست که بدهد از همان دست می گیرد. یاحقّ.
شماره دفتر مرجع تقلید بزرگوارتان جهت سؤال و کسب تکلیف.
دفتر حضرت آیةالله العظمی امام خامنه ای (مدّظلّه) درقم: ۶۶۶ ۴۶ ۳۷۷ - ۰۲۵
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به پورتال انهار میباشد.
پورتال انهار

این وب سای بخشی از پورتال اینترنتی انهار میباشد. جهت استفاده از سایر امکانات این پورتال میتوانید از لینک های زیر استفاده نمائید:
انهار بانک احادیث انهار توضیح المسائل مراجع استفتائات مراجع رساله آموزشی مراجع درباره انهار زندگینامه تالیفات عربی تالیفات فارسی گالری تصاویر تماس با ما نماز بعثت محرم اعتکاف مولود کعبه ماه مبارک رمضان امام سجاد علیه السلام امام حسن علیه السلام حضرت علی اکبر علیه السلام میلاد امام حسین علیه السلام میلاد حضرت مهدی علیه السلام حضرت ابالفضل العباس علیه السلام ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها پاسخ به احکام شرعی مشاوره از طریق اینترنت استخاره از طریق اینترنت تماس با ما قرآن (متن، ترجمه،فضیلت، تلاوت) مفاتیح الجنان کتابخانه الکترونیکی گنجینه صوتی پیوندها طراحی سایت هاستینگ ایران، ویندوز و لینوکس