حکم شرط رجوع به هبه مرجع تقلید آیةالله العظمی خامنه ای - عقود شرعی

خانه استفتائات رساله نوین احکام برگزیده

العروه الوثقی منهاج الصالحین وسیلة النجاة آراء المراجع

احکام > عقود شرعی:

حکم شرط رجوع به هبه مرجع تقلید آیةالله العظمی خامنه ای

سوال سلام علیکم و رحمت الله
در متن هبه نامه شرطی بدین صورت گنجانده شده است که: فلان ملک را چنانچه تا زنده می باشم و احتیاج نداشتم که بفروشم به فرزند صغیرم واگذار می نمایم.
آیا چنین شرطی باطل است یا صحیح و در هر صورت مبطل هبه است یا خیر

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله)
 
جواب:بسم الله الرحمن الرحیم
والسلام علی عبادالله الصالحین و رحمةالله
وقت شما به خیر و تشکر از اعتمادتان به سایت انهار
چون هبه از ایقاعات است و از عقود شرعی نیست بنابراین در صورتی که چنین شرطی شده باشد هبه محسوب نمی شود ولی اگر این آقا میتواند مالی را به بیع واگذار کند و شرط کند که تا زنده است بتوانند در صورت نیاز به آن مال معامله را فسخ کند مثلاً ملک را بفروشد و شرط ضمن عقد کند که تا آخر عمر اگر نیاز پیدا کردم حق فسخ معامله را داشته باشند که بفروشم و مسئله خود را حل کند در این صورت اشکال ندارد. والله عا لم.
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به پورتال انهار میباشد.
پورتال انهار

این وب سای بخشی از پورتال اینترنتی انهار میباشد. جهت استفاده از سایر امکانات این پورتال میتوانید از لینک های زیر استفاده نمائید:
انهار بانک احادیث انهار توضیح المسائل مراجع استفتائات مراجع رساله آموزشی مراجع درباره انهار زندگینامه تالیفات عربی تالیفات فارسی گالری تصاویر تماس با ما نماز بعثت محرم اعتکاف مولود کعبه ماه مبارک رمضان امام سجاد علیه السلام امام حسن علیه السلام حضرت علی اکبر علیه السلام میلاد امام حسین علیه السلام میلاد حضرت مهدی علیه السلام حضرت ابالفضل العباس علیه السلام ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها پاسخ به احکام شرعی مشاوره از طریق اینترنت استخاره از طریق اینترنت تماس با ما قرآن (متن، ترجمه،فضیلت، تلاوت) مفاتیح الجنان کتابخانه الکترونیکی گنجینه صوتی پیوندها طراحی سایت هاستینگ ایران، ویندوز و لینوکس