حکم صله رحم در صورت گناه مرجع تقلید آیةالله العظمی مکارم شیرازی - متفرقه

خانه استفتائات رساله نوین احکام برگزیده

العروه الوثقی منهاج الصالحین وسیلة النجاة آراء المراجع

احکام > متفرقه:

حکم صله رحم در صورت گناه مرجع تقلید آیةالله العظمی مکارم شیرازی

سوال با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما. پدرم اصرار دارد که با مادرشان و خانواده ی ایشان معاشرت و رفت و آمد کنم. اما متأسفانه بخاطر دخالت‌های بیجا و ایجاد فتنه و دعواهایی که خانواده ی پدری من در طول 20 سال زندگی مشترک پدر مادرم داشتند، زندگی خانوادگی ما به طلاق منجر شد.
استاد گرامی، متأسفانه، مادربزرگم از گفتن هیچ صحبت دروغ، هیچ ایجاد فتنه و دو برهم زنی، ابایی ندارد و بی پروا دروغ می‌گوید، تهمت می‌زند و فتنه انگیزی می‌کند.... و من از رفت و آمد با ایشان بخاطر به خطر افتادن زندگی خودم و شوهرم میترسم... ایشان بارها به مادرم نسبت دروغ و فحشا دادند... و بسیاری فتنه هایی که خدا می‌داند... من دوماه پیش به اصرار پدرم به دیدن مادربزرگم رفتم... اما متأسفانه باز هم از نیش و کنایه هایش بی بهره نبودم... همه‌ی این اعمال جلوی پدرم انجام می‌شد و ایشان متأسفانه فقط سکوت کردند... دو ماه پیش پدرم از من خواست یا با مادرش رفت و آمد و تماس تلفنی داشته باشم یا دیگر با او تماس نگیرم. در واقع ایشان با من قهر کردند و سه چهار تماسی که با پدرم داشتم، همه بی پاسخ ماند... من در برابر این پدر چه کنم؟ آیا خدا مرا عقوبت می‌کند که حرف ایشان را عمل نمیکنم؟ لازم به ذکر است که من هرگز به پدرم کوچکترین بی احترامی نکردم. ممنونم از وقتی که گذاشتید. خدا اجرتان دهد.
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
 
جواب:بسم الله الرحمن الرحیم
و السلام علی عبادالله الصالحین
والسلام علیکم و رحمةالله
وقت شما به خیر و تشکر از اعتمادتان به سایت انهار

التماس دعا برای نجات ملل جهان و کشورهای اسلامی و منطقه بویژه ایران، از ویروس منحوس کرونا و شفای مبتلایان و آمرزش درگذشتگان از خداوند رحمان.

بهترین داروی کورنا در خانه ماندن است.

دخترم مطابق با فتوای حضرت آیةالله العظمی مکارم شیرازی (مدّظلّه) اگر ادامه رابطه برای شما موجب مفسده باشد یا ترک رابطه موجب نهی از منکر شود می توانید موقتاً {مدتی} صله رحم را ترک کنید در غیر این صورت باید در حدّ واجب (مثلاً تماس تلفنی) صله رحم کنید و در عین حال {اگر گناهی اتفاق اُفتاد} امر به معروف و نهی از منکر نیز فراموش نشود. والله عالم. یاحقّ.

شماره دفتر مرجع تقلیدتان در قم جهت سؤال و کسب تکلیف.
حضرت آیةالله العظمی مکارم شیرازی (مدّظلّه) در قم:۷۳ ۴ ۳۷- ۰۲۵
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به پورتال انهار میباشد.
پورتال انهار

این وب سای بخشی از پورتال اینترنتی انهار میباشد. جهت استفاده از سایر امکانات این پورتال میتوانید از لینک های زیر استفاده نمائید:
انهار بانک احادیث انهار توضیح المسائل مراجع استفتائات مراجع رساله آموزشی مراجع درباره انهار زندگینامه تالیفات عربی تالیفات فارسی گالری تصاویر تماس با ما نماز بعثت محرم اعتکاف مولود کعبه ماه مبارک رمضان امام سجاد علیه السلام امام حسن علیه السلام حضرت علی اکبر علیه السلام میلاد امام حسین علیه السلام میلاد حضرت مهدی علیه السلام حضرت ابالفضل العباس علیه السلام ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها پاسخ به احکام شرعی مشاوره از طریق اینترنت استخاره از طریق اینترنت تماس با ما قرآن (متن، ترجمه،فضیلت، تلاوت) مفاتیح الجنان کتابخانه الکترونیکی گنجینه صوتی پیوندها طراحی سایت هاستینگ ایران، ویندوز و لینوکس