حکم غسل و نماز بعد از خوردن شراب مرجع تقلید: آیةالله العظمی مکارم شیرازی - متفرقه

خانه استفتائات رساله نوین احکام برگزیده

العروه الوثقی منهاج الصالحین وسیلة النجاة آراء المراجع

احکام > متفرقه:

حکم غسل و نماز بعد از خوردن شراب مرجع تقلید: آیةالله العظمی مکارم شیرازی

سوال سلام. آیا درست هست که تا چهل روز بعد از خوردن شراب، هیچ غُسلی ( حیض و توبه ) از انسان قبول نیست ؟ اگر قبول نیست چه باید کرد؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
 
جواب:بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمة الله
وقت شما به خیر و برکت و سعادت و نورانیت و عاقبت به خیری و ولایت در سایه قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) و با تشکر از اعتمادتان به سایت أنهار.
بزرگوار هرچند شراب خواري از گناهان بزرگ است، ولی مانعی برای انجام وضو و غسل و نماز و روزه نیست. اين تصور که شرابخوار تا چهل روز نماز ندارد و يا نماز خواندنش فايده‌ای ندارد، صحيح نيست، البته در روايات آمده، تا چهل روز نماز شرابخوار قبول می شود. فرق دارد بین اینکه نماز صحیح نباشد و بین اینکه نماز قبول نباشد حتی ممکن است نماز کسانی هم که شراب نمی خورند به دلیل دیگری قبول نباشد مثلا به دلیل غیبت کردن یا بد اخلاقی کردن و غیره...
پس کسی که شراب خورده واجب است نمازش را بخواند، همچون کسی که گناه ديگري مانند غيبت و تهمت انجام داده واجب است نمازش را بخواند. البته شراب خوار اگر جایی از بدن يا لباسش بواسطه شراب نجس شده بايد قبل از نمازبدن و لباس خود را آب بکشد.
البته شرابخوار باید بداند که اثر خوردن شراب تا مدت‌ها باقی است و با خوردن شراب روح انسان پاکي خود را از دست می دهد. شرابخواري موجب عدم قبولي نماز مي‌شود، اگر چه در ظاهر نماز صحيح است و واجب شرعي خود را انجام داده است، مگر اينکه توبه نمايد و اثر گناه را از روان خود پاک کند.
بنابراين اگر توبه نماييد نه تنها نمازتان صحيح است، بلكه مي تواند مورد قبول خداوند نيز قرار گيرد، زيرا توبه گناه و‌ آثار گناه را مي شويد و پاك مي كند.
آقا امیرالمومنین علی (علیه السلام) فرمود: من‌شرب‌ المسکر لم‌ تقبل‌ صلوته ‌أربعين ‌يوماً و ليلهً؛ کسي ‌که‌ مست‌ کننده‌ بنوشد تا ۴۰ ‌شبانه‌ روز نمازش ‌قبول‌ نمی شود. (۱)
آقا رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: اگر شراب خوار در آن‌ چهل‌ روز بدون‌ توبه‌ بميرد، خداوند او را از آب هاي‌ جوشان‌ جهنم‌ خواهد نوشانيد . (۲)
از ديدگاه‌ اسلام‌ حتي‌ نشستن‌ بر سفره‌اي ‌که‌ در آن ‌شراب ‌نوشيده‌ شود، حرام‌ است‌ آقا امیرالمومنین علی (علیه السلام) فرمود: لا تجلسوا علي‌مائده ‌تشرب‌ عليها الخمر؛ بر سر سفره‌ ای که‌ در آن‌ شراب‌ نوشيده مي‌شود ننشينيد . (۳)
آقا رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: ملعون‌است‌ ملعون‌است‌ کسي‌ که‌ بر سفره‌اي‌ که‌ در آن‌ شراب ‌نوشيده‌ شود بنشيند. (۴)
گناه از هر نوع كه باشد‌، مانع قبولي اعمال انسان مي شود . در مورد شراب كه تا ۴۰ روز بيان شده‌ ، شايد به خاطر آن است كه تأثير آن در روح و روان انسان تا ۴۰ روز باقي مي ماند. در اين ۴۰ روز اگر چه خواندن نماز و گرفتن روزه و عبادات ديگر از او رفع تكليف مي كند و از گردن او ساقط مي شود، اما مانع قبولي و ثواب و پاداش براي اعمال او مي شود. مگر اينكه توبه نماييد و اثر آن گناه را با توبه از بين ببرد.
بسياري از گناهان نیز مي تواند مانع قبولي نماز و سایر اعمال عبادی انسان شوند.بهترين چيزي كه مي تواند اثر گناه را پاك كند، توبه به درگاه خدا و لطف و رحمت و بخشايش خدا است. یاحقّ.
پي‌نوشت‌ها :
۱) بحارالانوار ، ج۷۹، ص ۱۳۸ .
۲) همان ‌، ص‌ ۱۳۱ .
۳) همان‌ ، ص ‌ ۱۲۸ .
۴) همان‌ ، ص‌ ۱۴۱ .
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به پورتال انهار میباشد.
پورتال انهار

این وب سای بخشی از پورتال اینترنتی انهار میباشد. جهت استفاده از سایر امکانات این پورتال میتوانید از لینک های زیر استفاده نمائید:
انهار بانک احادیث انهار توضیح المسائل مراجع استفتائات مراجع رساله آموزشی مراجع درباره انهار زندگینامه تالیفات عربی تالیفات فارسی گالری تصاویر تماس با ما نماز بعثت محرم اعتکاف مولود کعبه ماه مبارک رمضان امام سجاد علیه السلام امام حسن علیه السلام حضرت علی اکبر علیه السلام میلاد امام حسین علیه السلام میلاد حضرت مهدی علیه السلام حضرت ابالفضل العباس علیه السلام ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها پاسخ به احکام شرعی مشاوره از طریق اینترنت استخاره از طریق اینترنت تماس با ما قرآن (متن، ترجمه،فضیلت، تلاوت) مفاتیح الجنان کتابخانه الکترونیکی گنجینه صوتی پیوندها طراحی سایت هاستینگ ایران، ویندوز و لینوکس