حکم وسواسم مرجع تقلید: آیةالله العظمی نوری همدانی - وسواس

خانه استفتائات رساله نوین احکام برگزیده

العروه الوثقی منهاج الصالحین وسیلة النجاة آراء المراجع

احکام > وسواس:

حکم وسواسم مرجع تقلید: آیةالله العظمی نوری همدانی

سوال با سلام دختر ١٩ساله اي هستم ك اطرافيانم مرا وسواسي خطاب ميكنند
قبلا حرف اطرافيان را باور نداشتم ولي مدتي است ك خودمم خيلي زجر ميكشم جوري ك هر روز دعا ميكنم كاش فراموشي بگيرم تا ديگر چيزي يادم نباشد
شنيده ام ك بعضي علما گفته اند ك اگر براي درمان وسواس لازم باشد ك همه جارا پاك بدانم بايد عمل كنم
در گذشته من بعضي جاهارا نجس كرده ام و الان فكر اون نجاست باعث شده همه جا و همه افراد را نجس بدانم
ايا اين درست است ك گذشته را فراموش كنم و همه حا را پاك بدانم ؟ اين امكان پذير است؟ كتاب هاي زيادي هم راجب وسواس خونده ام و تمام سوالات و مشاوره هايي ك در اين سايت بوده هم مطالعه كردم براي عمل كردن ب تمام اين مشاوره ها بايد بدونم ك گذشته چ ميشود؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی(مدظله)
 

جواب:

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم و رحمة الله

وقت شما بخیر و برکت و سعادت

با تشکر از شما به خاطر اعتمادتان به سایت انهار جهت دریافت پاسخ به سؤالتان؛

دخترم. وسواس حرام هست و چون حرام هست ترک آن واجب هست و باید وسواس را رها کرد.

وسواس تلقین شیطان است و موجب دوری از خدا و باطل شدن اعمال هست و آقا امام صادق علیه السلام وسواسی را عاقل نمیداند و او را عمله شیطان معرفی میکند.

امام صادق (علیه السلام) میفرماید: شيطان با وسوسه نمي‏تواند عليه آدمي اقدام كند، مگر آن كه آدمي از ياد خدا روي برگرداند و فرمان خدا را گردن ننهاده و نهي وي را بي اهميت بنگارد.

عبدالله بن سنان میگوید: به امام صادق (علیه السلام) قضيه مردي را گفتم كه در وضو وسواس دارد، آن گاه گفتم: او مردي عاقل است، امام فرمود: چگونه عاقل است، در حالي كه از شيطان پيروي مي‏كند؟

بنابراين وسواسي قبل از آن كه پيرو خدا و عقل باشد، تابع شيطان است و به جاي آن كه از حكم خدا و پيامبر اطاعت كند، از شیطان اطاعت مي‏كند.

ايمان و اطاعت از خدا، وسواس را از بين مي‌برد. و اگر انسان در مسائل ديني افراط و تفريط كند، مرتكب حرام شده است.

امام خمینی (قدّس سرّه) در هواپيماي خارجي به دستشويي رفت، وضو گرفت و با دست تر دستگيرة دستشويي هواپيما را لمس كرد. سپس شروع به نماز خواندن نمود.

امام در نوفل لوشاتو خانه‌اي كرايه كردند كه موكت داشت. امام رفت، وضو گرفت و پاهاي خود را شست و روي موكت راه رفت و در گوشه‌اي نماز خواند. با اين كه حضرت امام اهل كتاب را نجس مي‌دانست، اين گونه رفتار مي‌كرد.

اين كه فردي بگويد: «به دلم نمي‌چسبد»، وسوسه ی شيطان است.

اعمال وسواسي بازتاب بدي براي ديگران دارد و آنان را نسبت به دين و ايمان بدبين مي‌كند . گناهش را مضاعف مي‌كند. چنين شخصي تنها براي خود مشکل ايجاد نمي‌کند، بلکه ديگران را نيز اسير وسواسي خود مي‌سازد. بيماري وسواسي به تدريج حلاوت ايمان را در ساية تكرار اين گناه از بين مي‌برد و فرد را به جايي مي‌رساند كه مرتكب گناهان بزرگ مي‌شود حتي به خدا جسارت مي‌كند. اصولا عمل وسواس مخالفت با خدا و رسول است.

ورد زبان و حالت درون وسواس اين است كه به من نمي‏چسبد . عملي را كه خدا صحيح دانسته است، او صحيح نمي‏داند! دراحکام ديني آمده است كه بايد به نجاست يقين داشته باشد تا حكم به نجاست شود، اما هنگامي كه در جايي که شك در نجاست چيزي دارد، حكم به نجاست مي‏دهد، در حالي كه دين اسلام، در مورد شك به نجاست ،حكم به طهارت داده است.

وسواسی بر خلاف حكم خدا، خودش حكم صادر مي‌كند، يا بهتر بگوييم شيطان براي او حكم صادر مي‌كند. با كمك شيطان براي خود احكامي درست مي‏كند و به آن ها عمل مي‏نمايد و از حكم خدا و پيامبر دوري مي‏كند، و اين اطاعت از شيطان و روي گرداندن از خدا و حكم الهی است.

در زمان رسول خدا، پاك‏ترين و بهترين انسان‏ها زندگي مي‏كردند. آب لوله كشي و امكانات امروز نبود.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) میفرماید: بهترين امت من آن است كه با يك مد (750 گرم) آب، وضو بگیرد و با يك من(سه ليتر) آب، غسل کند.

علماي اسلام مي‏فرمايند: وسوسه يك حالت نفساني و تخيل شيطاني است و عمل به آن حرام است.

امام خميني(قدّس سرّه) مي‏فرمايد: وسوسه از شيطان است و جايز نيست شخص به آن اعتنا نمايد، بلكه بايد در طهارت و نجاست و غسل و وضو، مثل متعارف مردم عمل كند.

درجايي ديگر مي‏فرمايد: وسواسي نبايد به شك‏هاي خود اعتنا كند . اگر اعتنا كند، كار حرامي كرده است . هر عملي را بيش از يك بار نبايد انجام دهد .اگر انجام دهد، حرام است.

برخي از علما مي‏گويند: حرام است انسان خود را در معرض وسواس قرار دهد، چون در معرض وسواس قرار داد، اطاعت از شيطان است و مطیع شيطان، مبغوض خداوند متعال است.

آيت الله مكارم شيرازي (مدّ ظلّه) در پاسخ شخصي كه از بيماري وسواسي رنج مي‏برد و به دعا و توسلات روي آورده بود، فرمود: مشكل شما در واقع از خود شما است . مقصر اصلي خودتان هستيد .به همين دليل دعاي شما مستجاب نمي‏شود .علت اصلي آن ندانستن مسئله است. مسئله اصلي اين است كه بر شما واجب نيست يقين به طهارت و غسل و مانند آن پيدا كنيد.

آنچه بر شما به عنوان يك وظيفه شرعي لازم است، اين است كه به مقدار ساير مردم آب بريزيد . به همان قناعت كنيد، هر چند شك در غسل و طهارت داشته باشيد . ما مسئوليت شرعي اين حكم را مي‏پذيريم. شما از امروز فقط به مقدار مردم آب بريزيد و با بدن نجس و حالت جنابت (به گمان خودتان) نماز بخوانيد .هيچ اشكالي هم ندارد و نماز و روزه شما كاملاً صحيح است . ما به اين وسيله بر شما و تمام افراد وسواسي اتمام حجت مي‏كنيم و مخالفت با آن گناه است. از خداوند مي‏خواهيم كه به شما توفيق توجه به اين مسئله را عنايت كند و از دام شيطاني نجات پيدا كنيد وبا تصمیمی شجاعانه پوزه شیطان به خاک بسایید.

کتابهائی در این زمینه:

1) راهکارهای عملی درمان وسواس؛ (تألیف آیةالله مظاهری).

2) وسواس، شناخت و راههای درمان؛ (تألیف علی محمد حیدری نراقی).

3) شناخت و درمان وسوسه و وسواس در اسلام؛ (تألیف محمود ارکانی بهبهانی)

4) بی خیال درمانی؛ (تألیف محمدحسین قدیری). یاحقّ.


سوال باتشكر از پاسخگوييتون
ولي اين پاسخ شمارو تو سايتاي مختلف ديده ام
حتي كتاب راهكار هاي درمان وسواس آيةالله مظاهري هم مطالعه كردم ولي سوال من اين بود ك اگر براي ترك وسواسم لازم باشد ك جاهايي ك قبلا نجس شده را پاك بدانم از نظر اسلام درست است؟

جواب:

بسم الله الرحمن الرحیم
مجدداً سلام علیکم و رحمة الله
وقت شما بخیر و برکت و سعادت
با تشکر مجدد از شما به خاطر اعتمادتان به سایت انهار جهت دریافت پاسخ به سؤالتان؛
بزرگوار بحث این هست که:
اولاً: نجاست جایی باید اثبات شود و اثبات شدن نجاست به این هست که:

(1) انسان به چشم خود ببیند آنجا نجس شده،

(2) یا دو عادل شهادت دهند که چیزی نجس شده است.

نکته:

البته آنچه انسان به چشم خود ببیند نجس شده صرف دیدن تنها نیست باید یقین کند که آن نجاست دارای رطوبت مسریه بوده و نیز باید یقین کند که آن رطوبت مسریه نجس به آن چیزهای پاک سرایت کرده است و قاعدتاً در بسیاری از مواقع سرایت نجاست ثابت نمی شود.

لذا برخی از کسانی که حتی وسواسی هم نیستند گاهی این قضاوت را می کنند که اگر چیز نجسی با رطوبت به جایی رسید بلافاصله موجب نجاست می شود در حالی که باید یقین به رسیدن رطوبت مسریه نجس به آن چیز پاک رسیده است و معمولاً چنین یقینی سخت حاصل می شود.
بزرگوار اگر انسان با این طرز تفکری که خودِ شرعِ مقدسِ اسلام به مؤمنین تعلیم می‌دهد باشد اثبات نجاست برایش مشکل می شود و لذا وسواسی نمی گردد.
و البته اگر واقعاً نجاست آنگونه که شرع مقدس اسلام اثبات میکند ثابت شود تا زمانی که تطهیر نشود فقط همانجا محکوم به نجاست است و باید یقین به طهارت همان محل نجاست هم پیدا بشود اما اینکه مجددا وسواسی فکر کند که دست با رطوبت ممکن است به جایی دیگر رسیده باشد و مثلاً به همه خانه و در و دیوار و لوازم رسیده و باعث نجاست شده باشد - چنین تفکری - القاء شیطان است و شرع مقدس اسلام این گونه تفکر را نمی پذیرد و لذا نجاست با چنین تفکری ثابت نمی‌شود.
بزرگوار اگر شما از تمام تفکرات سابق - که مبنای آن یقینی نیست و بر اساس ظنّ و گمان و احتمال و وهم و خیال هست - منصرف شوید همه چیز درست میشود.
۱) هم خدا از شما راضی می شود.
۲) هم شیطان از شما دور می شود.
۳) هم خودتان به آرامش می رسید. یاحقّ.


کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به پورتال انهار میباشد.
پورتال انهار

این وب سای بخشی از پورتال اینترنتی انهار میباشد. جهت استفاده از سایر امکانات این پورتال میتوانید از لینک های زیر استفاده نمائید:
انهار بانک احادیث انهار توضیح المسائل مراجع استفتائات مراجع رساله آموزشی مراجع درباره انهار زندگینامه تالیفات عربی تالیفات فارسی گالری تصاویر تماس با ما نماز بعثت محرم اعتکاف مولود کعبه ماه مبارک رمضان امام سجاد علیه السلام امام حسن علیه السلام حضرت علی اکبر علیه السلام میلاد امام حسین علیه السلام میلاد حضرت مهدی علیه السلام حضرت ابالفضل العباس علیه السلام ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها پاسخ به احکام شرعی مشاوره از طریق اینترنت استخاره از طریق اینترنت تماس با ما قرآن (متن، ترجمه،فضیلت، تلاوت) مفاتیح الجنان کتابخانه الکترونیکی گنجینه صوتی پیوندها طراحی سایت هاستینگ ایران، ویندوز و لینوکس