حکم رسیدگی به پدر و مادر مرجع تقلید: آیةالله العظمی خامنه ای - متفرقه

خانه استفتائات رساله نوین احکام برگزیده

العروه الوثقی منهاج الصالحین وسیلة النجاة آراء المراجع

احکام > متفرقه:

حکم رسیدگی به پدر و مادر مرجع تقلید: آیةالله العظمی خامنه ای

سوال با سلام یک برادر و سه خواهریم با پدر و مادر پیر که مادرمان عمل قلب و فشار خون و قند وابسته به انسولین میباشد تکلیف هر یک از ما در دادن دارو ( آماده کردن انسولین سه نوبته و رسیدن به وی بصورت شرعی که قدر خدمت هر کس مشخص باشد ) چگونه است.
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله)
 

جواب:

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمة الله
وقت شما بخیر و برکت و سعادت
البته هر فرزند گوهرانی به نام پدر و مادر می تواند در زندگی اش وجود داشته باشد که با رعایت حال آنها و خدمت به آنها به خیر دنیا و آخرت برسد.
حقیقت این است در این دنیای فانی بعد از وجود خداوند متعال و اولیای دین علیهم‌السلام تنها افرادی که خدمت و محبت با آنها می تواند حلال مشکلات زندگی ما باشد پدر و مادر هستند که البته چند بعدی است در این باره ارائه می شود:
خدمت به پدر و مادر برتر از جهاد:
پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله و سلم) فرمودند: قسم به خدایی که جانم دردست اوست هر آینه انس پدر و مادر به تو در یک شبانه روز، از جهاد یک سال بهتر است.
نیکی به پدر و مادر کفاره گناهان است:
شخصی نزد حضرت رسول (صلی الله و علیه و آله و سلم) آمد عرض کرد: کار زشتی نبوده مگر این‌که من انجام داده‌ام آیا برای من توبه‌ای هست؟ حضرت فرمود: برو به پدر و مادرت نیکی کن تا کفاره گناهانت گردد.
نگاه شفقت به پدرو مادر:
پیامبر (صلی الله و علیه و آله و سلم) وفرمود: نیست فرزند نیکوکار به پدر و مادرش مگر این‌که هر گاه از روی رحمت و محبت به والدین خود بنگرد بهر نظری ثواب یک حج مقبوله برایش می باشد.
خشنودی پدر و مادر خشنودی خداست:
پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله و سلم) فرمودند: خشنودی خداوند با خشنودی والدین است و خشم او با خشم ایشان است.
دعای ملائکه به نیکی کننده به پدر و مادر:
رسول خدا (صلی الله و علیه و آله و سلم) فرمود: خدای را دو ملک است که یکی از آن‌ها میگوید خدایا از هر شری و آفتی نیکی کننده به والدین را نگهدار، و دیگری میگوید: خدایا هلاک کن عاق والدین ها را به سبب غضب فرمودند به آن‌ها و البته دعای ملک هم مستجاب است.
امیدوارم با ارائه و مطالعه این چند حدیث کوتاه تا حدی فضیلت و ارزشمندی این دو گوهر گرانبها معلوم شود.
متاسفانه از اونجایی که برخی از مردم ارزش و فضیلت وجود و حضور پدر و مادر در زندگی را نمی‌دانند برای خدمت به پدر و مادر با یکدیگر جر و بحث و گفتگو می کنند و البته پس از آنکه پدر و مادر از انها جدا شود به عذاب وجدان مبتلا می شوند ولی اگر ماها ارزش خدمت و محبت به پدر و مادر را بدانیم برای خدمت به پدر و مادر با یکدیگر رقابت می کنیم و بحث و گفتگو درباره حق خدمت به پدر و مادر است نه برای چرایی خدمت به پدر و مادر.
خداوند شما جزای خیر مرحمت بفرمایید. یا حقّ.


کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به پورتال انهار میباشد.
پورتال انهار

این وب سای بخشی از پورتال اینترنتی انهار میباشد. جهت استفاده از سایر امکانات این پورتال میتوانید از لینک های زیر استفاده نمائید:
انهار بانک احادیث انهار توضیح المسائل مراجع استفتائات مراجع رساله آموزشی مراجع درباره انهار زندگینامه تالیفات عربی تالیفات فارسی گالری تصاویر تماس با ما نماز بعثت محرم اعتکاف مولود کعبه ماه مبارک رمضان امام سجاد علیه السلام امام حسن علیه السلام حضرت علی اکبر علیه السلام میلاد امام حسین علیه السلام میلاد حضرت مهدی علیه السلام حضرت ابالفضل العباس علیه السلام ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها پاسخ به احکام شرعی مشاوره از طریق اینترنت استخاره از طریق اینترنت تماس با ما قرآن (متن، ترجمه،فضیلت، تلاوت) مفاتیح الجنان کتابخانه الکترونیکی گنجینه صوتی پیوندها طراحی سایت هاستینگ ایران، ویندوز و لینوکس