حکم زیارت اهل قبور در شب - احکام اموات

خانه استفتائات رساله نوین احکام برگزیده

العروه الوثقی منهاج الصالحین وسیلة النجاة آراء المراجع

احکام > احکام اموات:

حکم زیارت اهل قبور در شب

سوال آیا شب رفتن به زیارت اهل قبور کراهت دارد؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله)
 
جواب: سلام علیکم؛ بلي، بنا بر روايتي كه از پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) نقل شده است، آن حضرت به ابوذر مي فرمايد: در روز برخي اوقات قبور را زيارت كن و در شب زيارت نكن.
(مستدرك، ج 2، ص 363)
در كامل الزياره از حضرت صادق (عليه السلام) روايت شده كه فرمود مردگان را چون پيش از طلوع آفتاب زيارت كنيد مى شنوند و جواب مى دهند شما را و اگر بعد از طلوع آفتاب زيارت كنيد مى شنوند و جواب نمى دهند.
در دعوات راوندى حديثى مرويست از حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلّم) در كراهت زيارت اموات در شب چنانچه فرمود حضرت بابى ذر ((وَلاتَزُرْهُمْ اَحْياناً بِالّلَيْلِ))
از بهترين مواقع زيارت بعد از ظهر روز پنجشنبه تا غروب است و همچنين است روز دوشنبه زيرا در روايت است كه فاطمه (علیها السلام) بعد از وفات پدر بزرگوارش هفته اي دو روز يعني روز دوشنبه و رو پنجشنبه به زيارت شهدا مي رفت و صبح شنبه و صبح جمعه قبل از طلوع آفتاب هم فضيلت دارد.
اما زيارت اهل قبور در شب كراهت دارد زيرا در حديث است كه ارواح شبها جمع ميشوند در وادي اسلام و توجه خصوصي به قبر آنان خوش آيندش نيست پس بهتر آن است كه اگر انسان در شب عبورش در قبرستان افتاد؛فاتحه و زيارت عمومي بخواند ورد شود.
و مكروه است ماندن بر سر قبر غير پيغمبر و امام خصوصا در شب مگر براي غرض صحيحي مثل تلاوت قرآن؛
حضور در قبرستان در شب ،ممكن است عواقبي براي عقل انسان داشته باشد و دچار توهماتي بشود كه سبب پيدايش اختلالاتي گردد.
آداب زيارت اهل قبور
1- مستحب است در نزد قبر ميت خواندن سوره حمد و ناس و فلق و توحيد و آيةالكرسي هر كدام سه مرتبه و سوره قدر هفت مرتبه
2- از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) چنين نقل شده است : هر كه بر قبرستان عبور كند و 11 مرتبه سوره توحيد را بخواند و ثوابش را به اموات آن قبرستان هديه كند به تعداد آن مردگان اجر و پاداش مي يابد .
3- در روايات معتبر آمده است كه اگر كسي به نزد قبر برادر مومن خود برود و رو به قبله دستش را بر روي قبر بگذارد و 11 مرتبه سوره قدر را بخواند از ترس بزرگ روز قيامت در امان خواهد بود . و در روايت ديگر ديگر آمده كه خداوند او و صاحب قبر هر دو را بيامرزد .
4- در روايت آمده كه حضرت باقر (علیه السلام) نزد قبر يكي از شيعيان ايستادند و اين دعا را خواندند : اللهم ارحم غربته و صل وحدته و آنس وحشته و آمن روعته و اسكن اليه من رحمتك ما يستغني بها عن رحمه من سواك و الحقه بمن كان يتولاه.
5- طبق رواياتي كه از حضرات معصومين (علیهم السلام) وارد شده است زيارت اهل قبور مؤمنين در روزهاي دوشنبه و پنج شنبه و جمعه مستحب مؤكد است و سنت پيامبر (صلی الله علیه و آله و سلّم) و سيره اهل بيت (علیهم السلام) نيز چنين بوده است و فعل معصوم نيز براي ما حجت است و در روايتي از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) آمده است كه حضرت فرمود: «هديه بفرستيد براي مردگان خود» پس سؤال شد چيست هديه مرده ها؟ فرمود: صدقه و دعا. و فرمود ارواح مؤمنين هر جمعه به آسمان دنيا مقابل خانه ها و منزل هاي خود فرياد مي كنند هر يك از ايشان به آواز حزين با گريه اي اهل من و اولاد من اي پدر من و مادر من و خويشان من مهرباني كنيد بر ما. یاحقّ.
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به پورتال انهار میباشد.
پورتال انهار

این وب سای بخشی از پورتال اینترنتی انهار میباشد. جهت استفاده از سایر امکانات این پورتال میتوانید از لینک های زیر استفاده نمائید:
انهار بانک احادیث انهار توضیح المسائل مراجع استفتائات مراجع رساله آموزشی مراجع درباره انهار زندگینامه تالیفات عربی تالیفات فارسی گالری تصاویر تماس با ما نماز بعثت محرم اعتکاف مولود کعبه ماه مبارک رمضان امام سجاد علیه السلام امام حسن علیه السلام حضرت علی اکبر علیه السلام میلاد امام حسین علیه السلام میلاد حضرت مهدی علیه السلام حضرت ابالفضل العباس علیه السلام ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها پاسخ به احکام شرعی مشاوره از طریق اینترنت استخاره از طریق اینترنت تماس با ما قرآن (متن، ترجمه،فضیلت، تلاوت) مفاتیح الجنان کتابخانه الکترونیکی گنجینه صوتی پیوندها طراحی سایت هاستینگ ایران، ویندوز و لینوکس