حکم پس گرفتن هدیه مرجع تقلید آیةالله العظمی مکارم شیرازی - متفرقه

خانه استفتائات رساله نوین احکام برگزیده

العروه الوثقی منهاج الصالحین وسیلة النجاة آراء المراجع

احکام > متفرقه:

حکم پس گرفتن هدیه مرجع تقلید آیةالله العظمی مکارم شیرازی

سوال با سلام. با دختری ازدواج کرده بودم بعد از مدتی آن دختر فوت کرد و من بعد از 18 ماه رفتم پیش پدرخانمم و ازش اجازه خواستم که دوباره ازدواج کنم و ایشون هم اجازه دادند و حتی به اختیار خود مهریه دخترشون را بخشیدند ولی متاسفانه از ایشان کاغذ و یا رسیدی نگرفتم که جایی ثابت کنم مهریه دخترش رو به من بخشیده است. متاسفانه ایشان بعداً از من به خاطر مهریه شکایت کرد و صد و بیست میلیون تومان از من پول گرفتند.
آیا شرعاً بعد از بخشش مهریه مجاز به پس گرفتن مهریه بوده اند؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
 

جواب: سلام علیکم؛

بزرگوار؛ مطابق با فتوای آیةالله مکارم شیرازی (مدّظلّه) هبه در موارد ذیل قابل برگشت نیست:
1ـ هبه معوضه باشد؛ یعنی در قبال آن چیزی دریافت کرده باشد.
2ـ هبه به ذی رحم (بستگان نسبی) باشد. {و شما رحم سببی هستید}
3ـ مورد هبه تغییر پیدا کرده باشد مثلاً زمین بوده و تبدیل به خانه شده باشد و یا این که پارچه بوده و دوخته یا فروخته شده باشد.
4ـ هبه کننده فوت کند. {در حالی که ایشان زنده بوده و مهریه را پس گرفته است}
5ـ هبه به قصد «قربة الی الله» پرداخت شده باشد.
در این پنج صورت هبه قابل بازگشت نیست و در این موارد قابل برگشت هست.

بنابراین پس گرفتن مهریه که قبلاً هبه شده از طرف او شرعاً قابل ایراد نیست، هرچند شاید از نظر اخلاقی قابل ایراد باشد. یاحقّ.


کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به پورتال انهار میباشد.
پورتال انهار

این وب سای بخشی از پورتال اینترنتی انهار میباشد. جهت استفاده از سایر امکانات این پورتال میتوانید از لینک های زیر استفاده نمائید:
انهار بانک احادیث انهار توضیح المسائل مراجع استفتائات مراجع رساله آموزشی مراجع درباره انهار زندگینامه تالیفات عربی تالیفات فارسی گالری تصاویر تماس با ما نماز بعثت محرم اعتکاف مولود کعبه ماه مبارک رمضان امام سجاد علیه السلام امام حسن علیه السلام حضرت علی اکبر علیه السلام میلاد امام حسین علیه السلام میلاد حضرت مهدی علیه السلام حضرت ابالفضل العباس علیه السلام ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها پاسخ به احکام شرعی مشاوره از طریق اینترنت استخاره از طریق اینترنت تماس با ما قرآن (متن، ترجمه،فضیلت، تلاوت) مفاتیح الجنان کتابخانه الکترونیکی گنجینه صوتی پیوندها طراحی سایت هاستینگ ایران، ویندوز و لینوکس