صید ملخ - سربریدن و شکار حیوانات

خانه استفتائات رساله نوین احکام برگزیده

العروه الوثقی منهاج الصالحین وسیلة النجاة آراء المراجع

احکام > سربریدن و شکار حیوانات:

صید ملخ

(مسأله 2622) اگرملخ را با دست يا به وسيله ديگري زنده بگيرند، بعد از جان دادن، خوردن آن حلال است. و لازم نيست كسي كه آن را مي گيرد مسلمان باشد و در موقع گرفتن، نام خدا را ببرد1ولي اگر ملخ مرده اي در دست كافر باشد و معلوم نباشد كه آن را زنده گرفته يا نه، اگر چه بگويد زنده گرفته ام حلال نيست2.

این مساله در رساله آیات عظام: مکارم و سبحانی نیست.

1- وحید: ولى اگر ملخ مرده اى در دست كافرى باشد كه از دست مسلمان نگرفته باشد و معلوم نیست كه آن را زنده گرفته یا نه ، اگرچه بگوید زنده گرفته ام حرام است ، مگر این كه بینه یا ثقه اى كه ظنّ به خلاف قولش نباشد بگوید كه زنده گرفته است.

2- گلپايگاني، فاضل، صافي، نوري: مگر آن كه يقين (فاضل: يا اطمينان) حاصل شود يا دو شاهد عادل شهادت دهند كه راست مي گويد.

بهجت: مگر اين كه انسان بداند يا اطمينان داشته باشد كه آن را زنده گرفته است.

خوئي، تبريزي، سيستاني: اگر چه بگويد زنده گرفته ام حرام است.

*****

زنجاني: مسأله- اگر ملخ را با دست يا به وسيله ديگري زنده بگيرند، خوردن آن حلال است، و لازم نيست كسي كه آن را مي گيرد مسلمان باشد و در موقع گرفتن آن نام خدا را ببرد ولي اگر ملخ مرده اي از ممالك غير اسلامي تهيّه شود يا از بازار اسلامي يا سرزمين اسلامي تهيّه شده ولي بدانيم كه بدون تحقيق از ممالك غير اسلامي وارد شده و معلوم نباشد كه آن را زنده گرفته اند يا نه، حرام است چنانچه در مسأله [95 و مسأله اختصاصي 96،بعد از مسأله 95 گذشت].

مظاهری: مسأله- اگر ملخ را چه بيابانى و چه دريايى با دست يا به وسيله ديگرى زنده بگيرند بعد از جان دادن خوردن آن حلال است و لازم نيست كسى كه آن را مى‏گيرد مسلمان باشد و در موقع گرفتن نام خدا را ببرد، ولى اگر ملخ به خودى خود مرده باشد يا هنوز بال در نياورده باشد و كسى آن را بگيرد خوردن آن حرام است.

(مسأله 2623)خوردن ملخي كه بال درنياورده و نمي تواند پرواز كند، حرام است.

این مساله در رساله آیات عظام:  مکارم و سبحانی نیست.

مظاهری: رجوع کنید به ذیل مسأله 2622.

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به پورتال انهار میباشد.
پورتال انهار

این وب سای بخشی از پورتال اینترنتی انهار میباشد. جهت استفاده از سایر امکانات این پورتال میتوانید از لینک های زیر استفاده نمائید:
انهار بانک احادیث انهار توضیح المسائل مراجع استفتائات مراجع رساله آموزشی مراجع درباره انهار زندگینامه تالیفات عربی تالیفات فارسی گالری تصاویر تماس با ما نماز بعثت محرم اعتکاف مولود کعبه ماه مبارک رمضان امام سجاد علیه السلام امام حسن علیه السلام حضرت علی اکبر علیه السلام میلاد امام حسین علیه السلام میلاد حضرت مهدی علیه السلام حضرت ابالفضل العباس علیه السلام ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها پاسخ به احکام شرعی مشاوره از طریق اینترنت استخاره از طریق اینترنت تماس با ما قرآن (متن، ترجمه،فضیلت، تلاوت) مفاتیح الجنان کتابخانه الکترونیکی گنجینه صوتی پیوندها طراحی سایت هاستینگ ایران، ویندوز و لینوکس