گرفتار شکها هستم (مرجع تقلید آیةالله مکارم) - وسواس

خانه استفتائات رساله نوین احکام برگزیده

العروه الوثقی منهاج الصالحین وسیلة النجاة آراء المراجع

احکام > وسواس:

گرفتار شکها هستم (مرجع تقلید آیةالله مکارم)

سوال با سلام
بنده مدتی بود که در وضو و نمازم و غسل مرتب شک میکردم مثلا اینکه ایا نمازم را خواندم یا ظهر را خواندم و حالا نماز عصرم است یا در تعداد رکعت ها و نیز در وضو که باطل شده یا نه و در غسل که ایا طرف راست را شستم یا چپ را اعتنا نکردم و مدتی خوب بودم و بعد از ان به دستور شک عمل کردم مثلا اگر شک در نماز میکردم به دستور شک بنا را بر 4 گذاشته و نماز احتیاط می خواندم طبق رساله اما الان مدتی است که برایم مشکل بوجود امده همسرم می خواهد طلاق بگیرد و من در نمازهایم به خصوص در تعداد رکعت ها شک میکنم و تقریبا در اکثر نمازهایم است و در غسل که ایا طرف راست را شستم و بعد چپ را یا نه و در وضو که ایا گرفتم یا نه حالا به خاطر اینکه در جریان طلاق هستم و این موضوع ممکنه مدتی طول بکشد که نمیدانم چقدر ایا باید به شک هایم اعتنا کنم؟
با تشکر
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
 
جواب بنده گردن می گیرم و در قیامت هم پاسخگو هستم که شما یقینا و دقیقا وسواسی هستید و خودتان را گرفتار این اگرها و شایدها و احتمال داردها و ... کرده اید.دین اسلام دین سهل و ساده و آسانی است که نباید با این افکار افراطی مخدوش شود.اگر واقعا علم به نجاست چیزی دارید، یا علم به باطل بودن یا نادرست بودن وضو یا غسل دارید اعتنا کنید وگرنه انجام چنین اعمالی که منشأ آن شک باشد برایتان جایز نیست و شما با انجام این اعمال طوق بندگی شیطان را گردن میگیرید.پس به تمام موارد اعتنا نکنید. یاحقّ.
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به پورتال انهار میباشد.
پورتال انهار

این وب سای بخشی از پورتال اینترنتی انهار میباشد. جهت استفاده از سایر امکانات این پورتال میتوانید از لینک های زیر استفاده نمائید:
انهار بانک احادیث انهار توضیح المسائل مراجع استفتائات مراجع رساله آموزشی مراجع درباره انهار زندگینامه تالیفات عربی تالیفات فارسی گالری تصاویر تماس با ما نماز بعثت محرم اعتکاف مولود کعبه ماه مبارک رمضان امام سجاد علیه السلام امام حسن علیه السلام حضرت علی اکبر علیه السلام میلاد امام حسین علیه السلام میلاد حضرت مهدی علیه السلام حضرت ابالفضل العباس علیه السلام ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها پاسخ به احکام شرعی مشاوره از طریق اینترنت استخاره از طریق اینترنت تماس با ما قرآن (متن، ترجمه،فضیلت، تلاوت) مفاتیح الجنان کتابخانه الکترونیکی گنجینه صوتی پیوندها طراحی سایت هاستینگ ایران، ویندوز و لینوکس