نماز عصر جماعت (مرجع تقلید آیةالله امام خمینی) - متفرقه

خانه استفتائات رساله نوین احکام برگزیده

العروه الوثقی منهاج الصالحین وسیلة النجاة آراء المراجع

احکام > متفرقه:

نماز عصر جماعت (مرجع تقلید آیةالله امام خمینی)

سوال با سلام، من با شمارههاي تلفن جوابگويي مسائل شرعي تماس گرفتم، ولي متاسفانه جوابي متناقض و سريع دريافت كردم كه قبل از قانع شدن پاسخگو ارتباط را قطع كردند...
لطفا اين مسئله را جدي پيگيري كنيد چون من نتوانستم امام جماعتي را پيدا كنم كه جواب سوال مرا بداند... كوشش من اين است كه همه نماز هايم را در مساجد اقامه كنم، ولي با اين مشكل روبرو شده ام:
1) نماز جماعت بر فرادا ارجح است.
2) وقت نماز عصر، چهار ركعت بعد نماز ظهر است ولي فضيلت نماز عصر 2:40 دقيقه بعد نماز ظهر است.
3) مومن 51 ركعت نماز در روز مي خواند كه 8 ركعت آن بين نماز ظهر و عصر مي باشد.
4) در صورتيكه نمازي را فرادا خوانده باشيد براي درك فضيلت نماز جماعت مي توانيد دوباره اعاده كنيد و مستحب است.
5) در صورتيكه بخواهيد، مي توانيد نماز ديگري مانند قضا‌، يا نذري را نيت كرده و با جماعتي كه در حال نماز هستند بخوانيد.
با در نظر گرفتن 5 مورد فوق، اگر مطلبي را اشتباه متوجه شده ام، اصلاح كنيد، اگر نه، مسئله من به شرح زير است:
من مقيد به اقامه نمازهاي يوميه در مساجد و نماز جماعت هستم. ولي به نتيجه رسيدم كه خواندن نمازها در اول وقت فضيلت، به جا و درست است و از نظر تزكيه نفس و رسيدن به مقامات عاليه روحاني، و شستشويي روحي كه پيامبر در احاديث از آن صحبت مي كنند كه مومن در 5 نوبت روح خود را با نماز شستشو مي دهد، جاي جمع نمازها آنها را جدا مي خوانم. در دو چله اي كه تا كنون گرفتم، موفق شدم كليه نمازهاي قضاي خود را با جماعت انجام دهم و نمازهاي واجب ديگري براي اقتدا با جماعت ندارم. در اين حال بايد چه كنم؟
1) مي توانم نماز ظهر را براي درك فضيلت جماعت، دو بار جماعت بخوانم؟
2) مي توانم نذري آسان، مثلا اگر توفيق نماز جماعت پيدا كردم، دو نماز دو ركعتي مي خوانم قربت الي الله، كنم و با جماعت عصر بخوانم؟
3) مي توانم براي مادر بزرگ مادرم كه متوفي شدند و به من نمازهاي قضاي ايشان تكليف نيست و كسي به من واگذار نكرده از طرف ايشان نمازهايي برايشان قضا كنم؟
از سه مورد فوق كدام را ميتوانم انجام دهم... اگر همه، كدام افضل و بهتر است... هدف من فقط مسائل تشريعي و فقهي نيست، بلكه از نظر سير و سلوك عرفاني كدام انسان را بهتر به نتيجه هاي معنوي خواهد رساند...
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی امام خمینی(قدّس سرّه)

جواب دوست عزیزم دعا میکنم در سیر و سلوک معنوی و طیّ طرق عرفانی و نیل به قرب الهی و عرش نشین شدن و با فرشیان زندگی کردن مثل محمد و آل محمد (علیهم السلام) موفق گردید؛ اما آنچه بنده بطور مفصل و مستمرّ از مطالعه سیره و سنّت وارستگان و سلوک پیشگان و صاحبان بصیرت و اسرار و نفس مطالعه کرده ام راه و روشی غیر از آنچه شما نوشته اید میباشد.

لذا به شما هم توصیه میکنم بجای آنکه خودتان برای خودتان تکلیف و تکلّفی ایجاد کنید راه تجربه شده سالکان شریعت و عالمان عامل را بروید که راه صحیح غیر از آنچه نوشتم نیست و صد البته آنان نیز در راه و سلوک قرآنی و توصیه های معنوی معصومین (علیهم السلام) رفته اند مانند راهی که «بهجت» پیمود و «حداد» رفت و «بهاءالدینی» دنبال کرد و «قاضی» توصیه نمود و «جواد انصاری» نشان داد. یاحقّ.


کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به پورتال انهار میباشد.
پورتال انهار

این وب سای بخشی از پورتال اینترنتی انهار میباشد. جهت استفاده از سایر امکانات این پورتال میتوانید از لینک های زیر استفاده نمائید:
انهار بانک احادیث انهار توضیح المسائل مراجع استفتائات مراجع رساله آموزشی مراجع درباره انهار زندگینامه تالیفات عربی تالیفات فارسی گالری تصاویر تماس با ما نماز بعثت محرم اعتکاف مولود کعبه ماه مبارک رمضان امام سجاد علیه السلام امام حسن علیه السلام حضرت علی اکبر علیه السلام میلاد امام حسین علیه السلام میلاد حضرت مهدی علیه السلام حضرت ابالفضل العباس علیه السلام ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها پاسخ به احکام شرعی مشاوره از طریق اینترنت استخاره از طریق اینترنت تماس با ما قرآن (متن، ترجمه،فضیلت، تلاوت) مفاتیح الجنان کتابخانه الکترونیکی گنجینه صوتی پیوندها طراحی سایت هاستینگ ایران، ویندوز و لینوکس